Καρέ του.... 2

Με τέσσερις νίκες -σε ισάριθμα ματς- για τους φιλοξενούμενους άνοιξε εχθές η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής του top 16 στην Ευρωλίγκα. Τα περισσότερα παιχνίδια ήταν συναρπαστικά και κρίθηκαν στα τελυταία λεπτά, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Ελ-Αμίν που έδωσε τη νίκη στη Λιέτουβος Ρίτας.
     Ο Ολυμπιακός -στο πρώτο χρονικά ματς- αν και βρισκόταν μπροστά στο ημίχρονο με 18 πόντους (22-40), στο δεύτερο μέρος δεν έδειξε την ίδια καλή εικόνα, κυρίως αμυντικά, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πότσιους από πλευράς Ζαλγκίρις να ηγείται της προσπάθειας των Λιθουανών, να κλείσει με σκορ 43-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ''πράσινοι'' του Ηλία Ζούρου έδειξαν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη, αφού μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και 37'' πριν το τέλος του ματς ο Πότσιους με καλάθι μείωσε στους 3 πόντους (64-67). Ευτυχώς όμως για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ο Τζαμόντ Γκόρντον παίζοντας δύο πολύ καλές άμυνες και ευστοχώντας σε σουτ στην εκπνοή έδωσε τελικά τη νίκη στους ερυθρόλευκους με 64-71.
                                            Σπανούλης

Στο πιο συγκλονιστικό και αμφίρροπο, παρά τις προβλέψεις, παιχνίδι η Λιέτουβος Ρίτας πέτυχε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 86-89 μέσα στη Βιτόρια εις βάρος της πρωταθλήτριας Ισπανίας Κάχα Λαμποράλ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού στο α' δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με σκορ 17-26. Στη συνέχεια, οι Βάσκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 23-11, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-37. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ συναρπαστικό καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το γ' δεκάλεπτο να λήξει με 56-55. Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, οι Λιθουανοί διατηρούσαν μια μικρή διαφορά 4-5 πόντων, με τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να αδυνατούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό οι πρωταθλητές Ισπανίας προσπάθησαν να πάνε το ματς στην παράταση, κάτι που φάνηκε να επιτυγχάνουν αρχικά χάρη στο τρίποντο του Μίρσα Τελέτοβιτς, ο οποίος έκανε το 86-86 με 5,5'' να απομένουν για τη λήξη. Ο πλέιμεϊκερ της Λιέτουβος Ρίτας όμως, Καλίντ Ελ-Αμίν, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς με buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, που τη βάζει σε τροχιά διεκδίκησης της πρόκρισης.

Η Λιέτουβος Ρίτας «απέδρασε» από τη Fernando Buesa Arena

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης αν και κυνηγούσε στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του ματς (55-37 στο 26') κατάφερε τελικά να φύγει από την Ιταλία με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς επιβλήθηκε της Σιένα με 68-78. Η ομάδα του Έτορρε Μεσίνα με ένα εντυπωσιακό σερί 26-6 στην τελευταία περίοδο έκανε αυτό που καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα έμοιαζε ακατόρθωτο, παίρνοντας το μεγάλο διπλό. Καθοριστικός για αυτή την ανατροπή ήταν ο νεαρός Σέρβος Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος με τρία συνεχόμενα καλάθια του στην τέταρτη περίοδο (εκ των οποίων τα δύο τρίποντα) μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και δίνοντας ταυτόχρονα ώθηση στην ομάδα του. Εξάλλου, η Ρεάλ εκμεταλλέυτηκε την μνημειώδη ευστοχία της στα τρίποντα (54,1%). Από πλευράς Σιένα, ο Νίκος Ζήσης ήταν για ένα ακόμα ματς πολύ καλός καθώς ολοκήρωσε το ματς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 3 κλεψίματα(!).
     Στο τελευταίο ματς, η Εφές Πίλσεν πέτυχε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Παρτίζαν μέσα στη Μπέογραντ Αρίνα με 76-79. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την Εφές να διατηρεί μια μικρή διαφορά (34-40 στο 20', 52-59 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς και να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στο top 16, με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς Γκιστ και Γέρελς. Από την πλευρά τους οι Τούρκοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Ιγκόρ Ρακόσεβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους. Στο τελευταίο λεπτό οι Σέρβοι μείωσαν με τρίποντο του Κέτσμαν σε 76-77, αλλά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ήταν για ακόμη μία φορά ο Κερέμ Τουντσερί ο οποίος με 2/2 βολές στα 8'' για τη λήξη, ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντούσαν Κέτσμαν αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και έτσι οι Τούρκοι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό απ το Βελιγράδι, και πάνε να αντιμετωπίσουν την ισόβαθμη Ρεάλ Μαδρίτης στα δύο πολύ κρίσιμα επόμενα παιχνίδια που λίγο πολύ θα κρίνουν την πρωτιά του ομίλου.